Książka “Głos jak dzwon” ukazała się w kwietniu 2020. To pozycja, która opiera się na aktualnej wiedzy o emisji głosu / terapii głosu. Książka jest przeznaczona dla osób, które lubią się rozwijać oraz interesują się głosem. Wiedza w niej zawarta pomoże tym, którzy przez wiele godzin dziennie używają głosu w pracy. Jest niezbędnikiem dla czytelników, którzy zmagają się z problemami głosowymi. “Głos jak dzwon” podpowiada, co robić, aby zachować zdrowy głos przez długie lata. Przedstawia 6-tygodniowy program ćwiczeń, który pomaga wzmocnić głos oraz mówić swobodnie i bez wysiłku.

zamów już dziś

Zainteresowanie głosem

Nazywam się Anna Kacprzak. Z wykształcenia jestem logopedą. Już na trzecim roku studiów przekonałam się, że moim ulubionym obszarem spośród wszystkich zagadnień logopedycznych jest emisja głosu. Dużą wagę przykładałam do wykładów z foniatrii, praktyk w szpitalu z pacjentami z zaburzeniami głosu i pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie. W tym okresie dołączyłam do Chóru Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaczęłam czytać książki o głosie. Zapisałam się na podyplomowe studia z Kształcenia Głosu i Mowy. Brałam udział w warsztatach dubbingowych i lektorskich. Uczestniczyłam w zajęciach z improwizacji w szkole impro (gorąco polecam!). Interesowałam się pracą z ciałem, ćwiczeniami relaksacyjnymi, oddechowymi oraz zdrowym odżywianiem. Zapewne wcześniejsze doświadczenia związane z grą na skrzypcach w szkole muzycznej, lekcjami śpiewu oraz zajęciami teatralnymi miały wpływ na moją dalszą ścieżkę.

Zdobywanie doświadczenia

Pod koniec studiów rozpoczęłam pracę w Klinice Optimum w Warszawie. Miałam możliwość zdobywania doświadczenia z pacjentami, którzy skarżyli się na problemy głosowe. Najczęściej zgłaszały się osoby, które sprowadzało zybkie męczenie się głosu, chrypka, ból podczas mówienia lub cichy, skrzeczący bądź piskliwy głos. Często te problemy były spowodowane nieprawidłowym oddechem, brakiem higieny głosu, przeciążaniem głosu i nieprawidłową emisją głosu. W Optimum miałam okazję współpracować m.in. z dr hab. Eweliną Sielską-Badurek i lek. Martą Grotthuss, którym wiele zawdzięczam. W międzyczasie próbowałam swoich sił w innych ośrodkach skierowanych dla osób chcących polepszyć sposób mówienia.

Przygotowanie kursu online z ćwiczeniami emisji głosu

Szybko zauważyłam, że logopedyczne postępowanie z “pacjentami foniatrycznymi” jest bardzo zbliżone. Dotarłam wtedy również do zagranicznych badań, które to potwierdziły (wspominam o nich w książce). Badania wskazywały, że trening głosu koncentrujący się na ćwiczeniach oddechu, mięśni krtani, rezonansu i narządu artykulacyjnego przebiega tak samo lub bardzo podobnie bez względu na przyczynę problemów z głosem danej osoby. Ponadto zaobserwowałam, że do Warszawy na terapię głosu przyjeżdżają osoby z odległych miejscowości. Jeden z zaangażowanych pacjentów dojeżdżał regularnie 2-3 razy w miesiącu aż z Koszalina. Był to dla mnie dodatkowy powód, żeby stworzyć konkretny i skuteczny program online, który będzie dostępny natychmiast, bez wychodzenia z domu, z każdego miejsca.

Pomysł na książkę o głosie

W trakcie przygotowywania kursu online “Głos jak dzwon”, gromadzenia wiedzy, poznawania ćwiczeń i zdobywania ciekawych informacji oraz materiałów zrodził się w mojej głowie pomysł na opracowanie książki. Zaczęłam pisać. W trakcie pisania, jeden z życzliwych pacjentów, pan Michał, przekazywał mi informacje zwrotne dotyczące fragmentów książki. Były to cenne spostrzeżenia z perspektywy czytelnika oraz uczestnika treningu głosu. Ponieważ zależało mi, żeby była to pozycja wartościowa i rzetelna dla czytelników – wiedziałam, że będę potrzebowała pomocy eksperta w dziedzinie głosu. Poprosiłam o konsultację merytoryczną lekarza foniatrę i wokalistkę dr hab. n. med. Ewelinę Sielską-Badurek. Bez wątpienia była to świetna decyzja. Pani Doktor zawdzięczam nieocenioną pomoc w wyborze ważnych treści i odrzuceniu tych, które byłyby dla czytelnika nudne lub nieprzydatne. Dzięki temu książka jest zwięzła i konkretna.

Oddanie materiału w ręce profesjonalistów

Kiedy już ostateczna treść książki została ustalona, przekazałam tekst Zuzannie Żółtowskiej ze Słownych Babek, która włożyła dużo pracy i cierpliwości podczas redakcji i korekty. W międzyczasie piękne fotografie ćwiczeń do książki wykonała Kasia Klimek-Krężel. Beata Dejnarowicz, doceniania graficzka, sprawiła, że książka ma wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Pierwszy nakład książki został wydrukowany w Drukarni Beltrani w Krakowie.

Rozwój i dalsze kroki

Jeszcze przed wydrukiem książki, dzięki Danucie Rolinger-Bednarskiej, rozpoczęłam komunikację z mediami. Miałam okazję pojawić się i opowiedzieć o głosie m.in. w Polskim Radiu Trójka, INN Poland, Onet.pl , Głosie Nauczycielskim, portalu naturalnieozdrowiu.pl, Radiu RDC. W międzyczasie książka została przetłumaczona przez Ninę Wum na język angielski. Anglojęzyczny tytuł tej książki o głosie to: “Clear as a Bell”. Jest w sprzedaży na platformie amazon.com.

W kolejnym artykule przeczytasz co na temat tej książki o głosie sądzą cenieni lekarze foniatrzy.

Ponieważ już na samym początku podjęłam decyzję, aby wydać książkę samodzielnie (tzw. selfpublishing), to książkę można zakupić jedynie na tej stronie (od niedawna również na allegro). Wysyłka odbywa się kurierem Pocztex48. Możliwy jest również odbiór w punkcie.

zamów już dziś