Książka “Głos jak dzwon” ukazała się w kwietniu 2020. Jest to zatem nowa pozycja, która opiera się na aktualnej wiedzy związanej z emisją głosu / terapią głosu. Ta książka o głosie jest przeznaczona dla osób, które lubią się rozwijać oraz interesują się głosem. Wiedza w niej zawarta z pewnością pomoże tym, którzy przez wiele godzin dziennie używają głosu w pracy. Ponadto, jest niezbędnikiem dla czytelników, którzy zmagają się z problemami głosowymi. “Głos jak dzwon” podpowiada, co robić, aby zachować zdrowy głos przez długie lata. Przedstawia przemyślany, 6-tygodniowy program ćwiczeń, który pomaga wzmocnić głos oraz mówić swobodnie i bez wysiłku.

ZAMÓW TERAZ

Zainteresowanie głosem

Nazywam się Anna Kacprzak. Z wykształcenia jestem logopedą. Już na trzecim roku studiów przekonałam się, że moim ulubionym obszarem spośród wszystkich zagadnień logopedycznych jest emisja głosu. W związku z tym od 3 roku studiów zaczęłam koncentrować się na głosie. Dużą wagę przykładałam do wykładów z foniatrii, praktyk w szpitalu z pacjentami z zaburzeniami głosu i pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie. W tym okresie dołączyłam do Chóru Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, do którego należałam przez ponad 3 lata. Zaczęłam też czytać książki o głosie. Zapisałam się na podyplomowe studia z Kształcenia Głosu i Mowy. Brałam udział w warsztatach dubbingowych i lektorskich. Uczestniczyłam w zajęciach z improwizacji w szkole impro (gorąco polecam!). Interesowałam się pracą z ciałem, ćwiczeniami relaksacyjnymi, oddechowymi oraz zdrowym odżywianiem. Zapewne wcześniejsze doświadczenia związane z grą na skrzypcach w szkole muzycznej, lekcjami śpiewu oraz zajęciami teatralnymi zaprowadziły mnie do tego punktu.

Zdobywanie doświadczenia

Pod koniec studiów rozpoczęłam pracę w Klinice Optimum w Warszawie. Miałam tam możliwość zdobywania doświadczenia z pacjentami, którzy skarżyli się na problemy głosowe. Na przykład: niedomykalność strun głosowych (fałdów głosowych), guzki głosowe, porażenie krtani czy zaburzenia głosu podczas mutacji u młodych mężczyzn. Najczęściej jednak zgłaszały się osoby, które miały zdrową krtań. Co je więc sprowadzało? Szybkie męczenie się głosu, cichy, skrzeczący lub piskliwy głos, chrypka, lub ból podczas mówienia. Często te problemy były spowodowane nieprawidłowym oddechem, brakiem higieny głosu, przeciążaniem głosu i nieprawidłową emisją głosu. W Optimum miałam okazję współpracować m.in. z dr hab. Eweliną Sielską-Badurek i lek. Martą Grotthuss, którym zawdzięczam wiele cennych lekcji. W międzyczasie próbowałam swoich sił w innych ośrodkach skierowanych dla osób chcących ‘poprawić’ swój głos.

Przygotowanie kursu online z ćwiczeniami emisji głosu

Po kilku miesiącach pracy stwierdziłam, że logopedyczne postępowanie z pacjentami “foniatrycznymi” jest bardzo zbliżone. Dotarłam wtedy również do zagranicznych badań, które to potwierdziły (wspominam o nich w książce). Badania wskazywały, że terapia głosu koncentrująca się na ćwiczeniach oddechu, mięśni krtani, rezonansu i narządu artykulacyjnego przebiega tak samo lub bardzo podobnie, bez względu na przyczynę problemów z głosem danej osoby. Dodatkowo, zauważyłam, że do stolicy na ‘terapię głosu’ przyjeżdżają osoby z odległych miejscowości. Jeden z zaangażowanych pacjentów dojeżdżał regularnie 2-3 razy w miesiącu aż z Koszalina. Był to dla mnie dodatkowy powód, żeby stworzyć konkretny i skuteczny program online, który będzie dostępny natychmiast, bez wychodzenia z domu, z każdego miejsca. To był mój punkt wyjścia. Kurs online “Głos jak dzwon” powstał w postaci krótkich filmików, na których pokazuję ćwiczenia oraz animacji, podczas których wyjaśniam, czemu służy dane ćwiczenie.

Pomysł na książkę o głosie

W trakcie przygotowywania kursu online “Głos jak dzwon”, gromadzenia wiedzy, poznawania ćwiczeń i zdobywania ciekawych informacji oraz materiałów zrodził się w mojej głowie pomysł na opracowanie książki. Zaczęłam pisać. W trakcie pisania, jeden z życzliwych pacjentów, pan Michał M., przekazywał mi informacje zwrotne dotyczące fragmentów książki. Były to cenne spostrzeżenia z perspektywy czytelnika oraz uczestnika treningu głosu. Ponieważ zależało mi, żeby była to pozycja wartościowa i rzetelna dla czytelników – wiedziałam, że będę potrzebowała pomocy eksperta w dziedzinie głosu. Poprosiłam o konsultację merytoryczną lekarza foniatrę i wokalistkę dr hab. n. med. Ewelinę Sielską-Badurek. Bez wątpienia była to świetna decyzja. Pani Doktor zawdzięczam nieocenioną pomoc w wyborze ważnych treści i odrzuceniu tych, które byłyby dla Was nudne lub nieprzydatne. Dzięki niej książka jest zwięzła i konkretna.

Oddanie materiału w ręce profesjonalistów

Kiedy już ostateczna treść książki została ustalona, przekazałam tekst Zuzannie Żółtowskiej ze Słownych Babek, która dużo serca, pracy i cierpliwości włożyła w tę książkę podczas redakcji i korekty. W międzyczasie piękne fotografie ćwiczeń do książki wykonał Kasia Klimek-Krężel. Beata Dejnarowicz, doceniania graficzka, która od początku miała nieszablonowy pomysł na wygląd graficzny tej książki sprawiła, że książka ma wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Pierwszy nakład książki został wydrukowany w liczbie 4 000 egzemplarzy w Drukarni Beltrani w Krakowie.

Rozwój i dalsze kroki

Praca nad samą książką zajęła mi kilkanaście długich miesięcy. Jeszcze przed wydrukiem książki, dzięki Danucie Rolinger-Bednarskiej, rozpoczęłam komunikację z mediami. Miałam okazję pojawić się i opowiedzieć o głosie m.in. w Polskim Radiu Trójka, INN Poland, Onet.pl , Głosie Nauczycielskim, portalu naturalnieozdrowiu.pl, Radiu RDC. W międzyczasie książka została przetłumaczona przez Ninę Wum na język angielski. Anglojęzyczny tytuł tej książki o głosie to: “Clear as a Bell”. Będzie ona niedługo w sprzedaży na platformie amazon.com zarówno w formie ebooka oraz tak zwanego druku na żądanie.

W kolejnym artykule przeczytasz co na temat tej książki o głosie sądzą cenieni lekarze foniatrzy.

Ponieważ już na samym początku podjęłam decyzję, aby wydać książkę samodzielnie (tzw. selfpublishing), to książkę można zakupić jedynie na tej stronie (od niedawna również na allegro). Wysyłka odbywa się kurierem Pocztex48. Możliwy jest również odbiór w punkcie.

KSIĄŻKA

57
  • WYSŁKA W CIĄGU 2-3 DNI ROBOCZYCH

KSIĄŻKA + KURS ONLINE

̶4̶5̶4̶ 277
  • Książka w cenie kursu!
  • Darmowa wysyłka książki!
  • Kurs dostępny natychmiast po zakupie

KURS ONLINE

397
  • Kurs dostępny natychmiast po zakupie