Książka “Głos jak dzwon” jest przeznaczona dla osób, które chcą wzmocnić swój głos oraz mówić swobodnie i bez wysiłku. Ten poradnik powinien znaleźć się w Twoim domu, jeśli Twoja praca wymaga mówienia. Z książki skorzystają też osoby, które skarżą się na problemy z głosem (osłabiony, cichy głos; ból lub dyskomfort podczas mówienia; chrypka i szybka męczliwość głosu). “Głos jak dzwon” podpowiada, co robić aby zachować zdrowy głos przez długie lata. Przedstawia 6-tygodniowy program ćwiczeń, dzięki któremu Twój głos poczuje się lepiej.

zamów już dziś

Co lekarze foniatrzy sądzą o książce “Głos jak dzwon”?

Ocena, czy książka jest dobra i warta polecenia należy do czytelników. W tym przypadku, ponieważ jest to książka popularnonaukowa, duże znaczenie ma również opinia ekspertów zajmujących się głosem. W związku z tym, pierwsze wydrukowane egzemplarze wysłałam do cenionych lekarzy foniatrów z prośbą o krótką i rzetelną opinię. Ku mojej radości i wdzięczności książka spotykała się z licznymi wyrazami uznania, poparcia i gratulacjami. Otrzymane recenzje upewniły mnie w przekonaniu, że zarówno ja, jak i osoby, które pomagały mi w przygotowywaniu tej pozycji dobrze wypełniły swoje zdanie. Poniżej przeczytasz, co o książce “Głos jak dzwon” sądzą lekarze foniatrzy.

Opinia Prof. dr hab. n. med. Ewy Niebudek–Bogusz, otolaryngologa, audiologa i foniatry, profesor Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi

Książkę pt. „Głos jak dzwon: trening głosu krok po kroku” przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Jest to kompetentnie opracowany program doskonaleniem emisji głosu, napisany przystępnym i poprawnym językiem polskim. Liczne ilustracje ćwiczeń z ich dokładnymi opisami oraz starannie dopracowana szata graficzna są niewątpliwą zaletą książki, zachęcającą czytelnika do treningu głosowego. Wskazówki dotyczące samooceny głosu, higieny głosu oraz jego treningu oparte są o bogatą literaturę naukową, składającą się z najnowszych, głównie zagranicznych artykułów. Należy podkreślić ten dodatkowy atut książki, ponieważ popularyzowanie w poradnikach wiedzy w oparciu o dowody (evidence-based knowledge) jest rzadkim zjawiskiem.

Polecam tę książkę osobom z problemami głosowymi o podłożu zawodowym, a także z zaburzeniami głosu o innej etiologii. Poradnik może być również przydatny w pracy logopedów/terapeutów głosu prowadzących rehabilitację głosu koniecznie przy współudziale lekarza foniatry, który stawia diagnozę, zaleca odpowiednie leczenie i monitoruje postępy w terapii, co autorka podkreśla we wstępie. Lektura tej książki była dla mnie prawdziwą przyjemnością, gdyż bardzo cenię promowane w niej podejście holistyczne: „Stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie wpływają na siebie, należy leczyć cały organizm, a nie tylko jego chorą część”. Z tego powodu proponowane w odniesieniu do głosu wskazówki dotyczące postawy ciała, diety, sposobu oddychania, umiejętności wyrażania emocji oraz stylu życia są nie do przecenienia. Uważam, że opisany z pasją program konsekwentnego doskonalenia emisji głosu może okazać się przyjemną przygodą dla czytelnika.

Opinia Dr n med. Katarzyny Iwanickiej-Pronickiej, audiologa i foniatry, kierownika Ośrodka Audiologii i Foniatrii “Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

Dużą przyjemność sprawiła mi lektura pozycji Głos jak dzwon. Książka ma bardzo spójną konstrukcję. Jest niezwykle przejrzysta i przyjazna dla czytelnika. Książka podzielona jest na trzy części: wprowadzającą do problematyki zaburzeń głosu, drugą opisującą ćwiczenia i trzecią, podsumowującą. Zasady pracy nad poprawą jakości głosu są przedstawione w sposób prosty, czytelny i jasny dla każdego czytelnika. Uważam, że jest to niewątpliwie wielka zaleta tej pozycji. Elementy anatomii i fizjologii ujęte są w sposób bardzo przystępny. Książka pozwala na wykonanie wstępnej autodiagnozy. Charakter “auto-trenażera” uwzględniający miejsca na notatki czytelnika czyni z tej pozycji książkę bardzo intymną. Pacjent może zapisywać swoje przemyślenia, oceniać wykonywane ćwiczenia. Z drugiej strony pozycja może być cennym pomocnym narzędziem pracy dla logopedów i terapeutów pracujących z pacjentami z problemami z głosem. Z merytorycznego punktu widzenia ćwiczenia wprowadzane są we właściwej kolejności. Holistyczne podejście autorki do pacjenta wskazujące na głębokie zaangażowanie i zrozumienie problematyki dysfonii jako symptomu a nie choroby. Niezwykłą zaletą jest bezpośrednie podejście do czytelnika w przekazaniu mu zasad terapii głosu i narzędzi pod postacią konkretnych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Ilustracje, schematy i zdjęcia autorki prezentującej opisywane techniki są dla czytelnika niezwykle pomocne, pozwalają na bliski, osobisty i serdeczny kontakt z autorką. Gorąco polecam.

Opinia Dr hab. med. Anny Sinkiewicz, otolaryngologa, foniatry i audiologa, kierownika Kliniki Foniatrii i Audiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy

Książka adresowana jest do osób chcących poprawić swój głos, wymagających rehabilitacji zdiagnozowanych zaburzeń głosu, może być pomocnym narzędziem dla logopedów i terapeutów głosu. Dobrze dobrany, zróżnicowany materiał wzbogacony o własne ilustracje może służyć do samodzielnych ćwiczeń, a rola logopedy ograniczyć się do kontroli poprawności. Forma książki, jasne, proste instrukcje zachęcają do wykonywania ćwiczeń. Pozycja warta jest polecenia dla osób zawodowo pracujących głosem.

Opinia Dr. hab. n. med. Bożeny Wiskirskiej-Woźnicy, otolaryngologa, audiologa i foniatry, kierownika Katedry i Kliniki Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu Medycznego oraz Oddziału Klinicznego Foniatrii i Audiologii Szpitala Klinicznego w Poznaniu

Głos jako podstawowy czynnik komunikacji i dźwięcznej wymiany informacji, a dodatkowo w tzw. zawodach głosowych jako narzędzie pracy, wymaga specyficznych właściwości. Głos poprzez odpowiednie zabarwienie wyraża również nasz stan emocjonalny.

Jesteśmy w stanie z łatwością odróżnić smutek, radość, gniew czy złość, a poprzez odpowiednie właściwości głosu, jak intonacja, rytm, akcent i natężenie, wyrażamy nasz stan psychiczny. Z kolei obciążenie zawodowe głosu jest często źródłem jego zaburzeń i wówczas to szczególnie ważna jest umiejętność właściwej techniki tworzenia głosu oraz znajomość zaleceń profilaktycznych. Odgrywają one bardzo istotną rolę w przywróceniu prawidłowej czynności fonacyjnej krtani i tym samym głosu, do takiego stanu, który spełni nie tylko zawodowe, ale i socjalne oraz emocjonalne potrzeby.

Każde podjęcie tematu, a tym przypadku przygotowanie praktycznego poradnika, stanowi cenne narzędzie pomocne nie tylko w uzyskaniu poprawy w zaburzonym głosie, ale przede wszystkim w podjęciu właściwych kroków w celu uzyskania sprawnie funkcjonującego aparatu głosowego oraz wydolnego i „dobrego” głosu. Podręcznik jest autorskim podejściem do samodzielnej reedukcji czynności fonacyjnej krtani, zawierającym wszystkie niezbędne elementy techniki tworzenia głosu z jednoczesną możliwością samokontroli wyników tej edukacji.

Książka otrzymała również gratulacje od Lek. Med. Marty Grotthuss – Otorynolaryngologa, Audiologa, Foniatry, z którą miałam przyjemność współpracować w Klinice Optimum w Warszawie. Jestem bardzo wdzięczna za wszystkie ciepłe słowa i wsparcie.

W kolejnym artykule podzielę się najczęściej zadawanymi pytaniami na temat kursu online oraz książki “Głos jak dzwon”. Kliknij TUTAJ, żeby przeczytać.

Książkę możesz zakupić jedynie na tej stronie oraz na allegro.pl. Wysyłka odbywa się kurierem Pocztex48.

zamów już dziś