Refluks – objawy, przyczyny, zapobieganie, leczenie

O zdrowej żywności w ostatnich latach jest naprawdę głośno. Być może masz już tego dość, bo prawie każdego dnia ukazują się artykuły, wywiady, programy telewizyjne na temat jedzenia w kontekście zdrowia, samopoczucia i długowieczności… Możesz pomyśleć: „Jedzenie a głos? Przesada!”. A ja na to „wcale, że nie”. I powiem więcej: Usiądź wygodnie i skoncentruj się. Przed Tobą ważna lekcja.

To co jemy i sposób w jaki jemy wywiera olbrzymi wpływ na zdrowie naszych krtani, a co za tym idzie na jakość głosu. I przerażające jest to jak bardzo nie zdajemy sobie z tego sprawy albo… nie chcemy sobie zdawać. Przekonałam się o tym wielokrotnie, ponieważ jako logopeda pracujący z dorosłymi nie raz miałam okazję pracować z pacjentami cierpiącymi na refluks.

Termin „refluks” pochodzi od 2 łacińskich słów: „re” (cofać się) i „fluere” (płynąć), co dosłownie oznacza „płynąć wstecz”. Jest to rozumiane jako cofanie się zawartości z żołądka do przełyku, a nawet do dróg oddechowych (do gardła dolnego, tchawicy, płuc). Istnieje wiele rodzajów refluksu. Ale w kontekście głosu w medycynie i w literaturze medycznej najczęściej mówi się o refluksie żołądkowo-przełykowym (GERD) i krtaniowo-gardłowym (LPR). Często zdarza się, że GERD i LPR występują równocześnie. I to właśnie one są głównymi bohaterami tego wpisu.

Refluks – objawy

 1. Zbyt dużo śluzu ściekającego po tylnej ścianie gardła,
 2. Przewlekłe chrząkanie
 3. Chrypka
 4. Wrażenie guli w gardle
 5. Przewlekły kaszel
 6. Zgaga
 7. Trudności w połykaniu
 8. Dławiące epizody
refluks przyczyny objawy zapobieganie leczenie

Sprawdź czy masz objawy reflusku

Poniżej znajduje się Wskaźnik Symptomów Refluksu (RSI). Nawet jeśli suma zgromadzonych punktów przekroczy 13, to pamiętaj, że ten test nie zastąpi badań lekarskich, a opierając się tylko i wyłącznie na jego podstawie nie można postawić diagnozy. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

refluks przyczyny objawy zapobieganie leczenie

Źródło: Journal of Voice, 16(2), Belafsky, P.C., G.N. Postma, J.A. Koufman. Wiarygodność i rzetelność wskaźnika symptomów refluksu (WSR), 274-77, 2002.

Dlaczego z refluksem nie ma żartów?

Dlatego, że refluks uszkadza komórki, daje początek zapaleniom, podrażnia błonę śluzową gardła, krtani i przełyku, a w najbardziej drastycznych przypadkach prowadzi do raka przełyku (jeśli trwa wiele lat i nie jest leczony). Refluks może tez zapoczątkować zapalenie płuc, astmę i zapalenie oskrzeli.

W przeszłości refluks dotyczył przede wszystkim otyłych osób w średnim wieku. Jednak dziś na refluks cierpią także szczupli, wysportowani, młodzi ludzie. W 2010 roku w Stanach Zjednoczonych zostało przeprowadzone randomowe badanie wśród 656 mieszkańców USA. 40% spośród osób badanych miało chorobę refluksową: 22% cierpiało na GERD, a 18% na LPR. Nie stwierdzono statystycznych różnic między wiekiem, płcią, ani regionem zamieszkania. Dla badaczy najbardziej uderzające było to, że 37% osób badanych z grupy 21-30 lat miało refluks.

Co więcej, jak podaje dr Kaufman w swojej książce, dane z Narodowego Instytutu Nowotworów w Stanach Zjednoczonych pokazują, że rak przełyku jest ‘najszybciej rosnącym’ rakiem w USA, a jego częstotliwość występowania zwiększyła się aż o 850% od 1975 r.

Refluks – przyczyny

Tym co najbardziej szkodzi jest nieprawidłowa dieta i niezdrowy styl życia, palenie papierosów, otyłość, stres i brak ruchu.

Produkty takie jak: gazowane napoje, czekolada, słodycze, alkohol, mocna kawa i herbata, gotowe, przetworzone dania rozluźniają całą grupę zwieraczy (gardła, przełyku, odźwiernika), umożliwiając sokom żołądkowym cofanie się do przełyku.

refluks - objawy przyczyny zapobieganie leczenie

Refluks – zapobieganie

1. Zerwij z nawykami, które prowadzą do refluksu

Rzuć palenie

Palenie zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku i pobudza uwalnianie kwasu żołądkowego. Dr Jonathan Aviv, który zajmuje się leczeniem refluksu alarmuje, że 100% palaczy ma chorobę refluksową przełyku oraz, że jeśli palisz, to na pewno rozwinie się u Ciebie choroba refluksowa na całym odcinku dróg oddechowo-pokarmowych.

Dbaj o prawidłowe BMI

Dbaj o prawidłowe BMI. Uważaj na przybieranie na wadze, a szczególnie na przyrost tkanki tłuszczowej na brzuchu, bo ma to związek z rozwojem choroby refluksowej. Gromadzący się tłuszcz, zwłaszcza w rejonie brzusznym tuż pod dolnym zwieraczem przełyku zakłóca funkcjonowanie mięśnia mającego za zadanie zatrzymywać kwas w żołądku z dala od przełyku. Wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała wzrasta także ryzyko rozwoju choroby refluksowej. U osoby ze wskaźnikiem masy ciała o wartości wskazującej na nadwagę ryzyko wystąpienia choroby refluksowej jest 2x większe niż u osoby o normalnej wadze, u osób, u których BMI przekracza 30 ryzyko zachorowania na chorobę refluksową jest 3x większe.

Wysypiaj się i śpij na poduszce

Krótki sen przyczynia się do zwiększonej produkcji greliny (hormonu stymulującego apetyt) oraz zmniejszone produkcji leptyny (hormon odpowiedzialny za uczucie sytości). Im mnie śpimy tym bardziej chce nam się jeść i tym większe mamy skłonności do objadania się. Brak dostatecznej ilości snu jest mocno łączony z chorobą refluksową przełyku i odwrotnie. Dawniej lekarze pacjentom cierpiącym na refluks zalecali, aby kładli cegły pod dwie przednie nogi łóżka – po to, żeby podczas snu głowa była wyżej niż żołądek. Jeśli nie chcesz podnosić wezgłowia łóżka, to pamiętaj, żeby spać na poduszce, bo dzięki temu będzie mniejsze ryzyko, że treść pokarmowa cofnie się z żołądka do przełyku.

Ćwicz oddech

Ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać zdrową wagę, a to zapobiega szkodom wyrządzonym przez kwas. Pomagają również neutralizować hormon stresu – kortyzol, a jest to bardzo ważne, ponieważ stres psychiczny i fizyczny jest wyjątkowo szkodliwy, bo stymuluje uwalnianie kwasu i pepsyny. Poprawiają również jakość snu. Ćwiczenia nie muszą być intensywne, ważne by były regularne.

refluks - objawy przyczyny zapobieganie leczenie
Ćwicz regularnie

Ćwiczenia oddechowe mają pozytywny wpływ na objawy wywołane refluksem i zmniejszają potrzebę przyjmowania leków na refluks przez osoby z chorobą refluksową przełyku. (Potwierdziły to badania naukowe opublikowane w American Journal of Gatroenterology).

Unikaj obcisłych ubrań/pasków

Ucisk na brzuch utrudnia procesy trawienne, uniemożliwia prawidłową pracę jelit i utrudnia prawidłowe oddychanie.

2. Wprowadź dobre nawyki żywieniowe

3. Ogranicz poniższe wyzwalacze refluksu

✘ Napoje gazowane. Napoje gazowane są najbardziej kwasotwórczymi substancjami, które spożywamy. Wyeliminuj przetworzone soki owocowe, napoje sportowe, energetyki, wodę witaminową. Są niezdrowe i uzależniające.

✘ Alkohol, w tym wino. Alkohol stymuluje wydzielanie kwasu w żołądku, opóźnia opróżnianie żołądka, zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku. Alkohol jest głównym wyzwalaczem refluksu. Osoby, które dużo piją, zwykle mają duży refluks.

✘ Czekolada i słodycze. Cukier spożywany w nadmiarze sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Unikaj cukru stołowego, ciast, ciasteczek, cukierków oraz wszystkiego, co zawiera syrop glukozowo-fruktozowy. Zmniejszają napięcie dolnego zwieracza przełyku i zwiększają produkcję kwasu solnego w żołądku.

✘ Owoce cytrusowe: cytryny, limonki, pomarańcze, grejpfruty, ananasy.

✘ Surowe pomidory. Są kwaśne, aktywują i uwalniają pepsynę. Wywołują zapalenie u osób z chorobą refluksową. Uważaj też na potrawy z sosem pomidorowym i ostre sosy, takie jak sos spaghetti, pizza.

✘ Surowy czosnek i surowa cebula. Rozluźniają dolny zwieracz przełyku i wywołują wzdęcia.

✘ Kawa i herbata– przyczyniają się do większego wydzielania kwasu żołądkowego i do zmniejszenia napięcia dolnego zwieracza przełyku.

✘ Kofeina. Pamiętaj o tym, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie i herbacie, ale również w niektórych lekach, deserach, napojach energetycznych.

✘ Mięta (w tym herbatki miętowe i guma miętowa). Jest silnie wiatropędna.

✘ Ocet (wszystkie rodzaje octu, także jabłkowy). Jest wyjątkowo kwasotwórczy. Poluzowuje dolny zwieracz przełyku i zwiększa produkcję kwasu w żołądku.

✘ Przetworzona żywność i fastfoody. Przestań jeść sosy z puszki, zupki z proszku, gotowe dania.

✘ Unikaj tłustych lub smażonych potraw.

4. Dbaj o wartościowe posiłki

✔ Zwiększ ogólne spożycie błonnika. Błonnik wyraźnie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka przełyku, usprawnia trawienie. Błonnik jest zawarty m.in. w: fasoli, soczewicy, orzechach, nasionach, otrębach owsianych, otrębach pszennych, gruszkach, brukselkach, słodkich ziemniakach, burakach, jabłkach, marchewkach, całych ziarnach, ciemnych warzywach liściastych, brokułach, kapuście, cukinii.

Jedz produkty, które pochodzą z upraw ekologicznych. Dzięki temu unikniesz pestycydów, antybiotyków i hormonów, którymi są karmione zwierzęta na wielu farmach oraz środków konserwujących.

✔ Dodawaj do potraw swoje własne przyprawy, sosy do sałatek, dressingi, nie kupuj sosów w sklepie z wzmacniaczami smaku i konserwantami.

✔ Potrawy do pracy planuj z wyprzedzeniem i przyrządzaj je w domu.

✔ Pij siemię lniane, które świetnie wspiera zdrowie układu pokarmowego. (Przeczytaj więcej na temat siemienia lnianego w moim następnym wpisie “Siemię lniane. Dobre na refluks i nie tylko“).

Refluks – leczenie

Celem leczenia powinno być zatrzymanie refluksu i postępu choroby refluksowej, a jest to możliwe tylko dzięki zmianie nawyków żywieniowych i stylu życia oraz przyjmowaniu leków zaleconych przez lekarza. Same tabletki – bez zmiany diety i stylu życia, nie wystarczą.

Do zwiększonej zachorowalności na raka przełyku przyczyniają się: spóźnione leczenie, błędna diagnoza, niewłaściwe stosowanie leków (m.in. bez zastosowania odpowiedniej diety).

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny? Daj znać w komentarzu. Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami na temat refluksu. Dziękuję!

Literatura:

Dr. Koufman’s Acid Reflux Diet: With 111 All New Recipes Including Vegan & Gluten-Free: The Never-need-to-diet-again Diet. Jamie Koufman, Sonia Huang, Philip Gelb; Katalitix Media 2015.

„Ukryte przyczyny refluksu i zgagi. 28-dniowy program uzdrawiania”. Jonathan Aviv; Białystok 2018.

Książka i kurs online “Głos jak dzwon” już w sprzedaży!

Zapewnij sobie zdrowy i mocny głos na lata.

KSIĄŻKA

57
 • WYSŁKA W CIĄGU 2-3 DNI ROBOCZYCH

KSIĄŻKA + KURS ONLINE

̶4̶5̶4̶ 397
 • Książka w cenie kursu!
 • Darmowa wysyłka książki!
 • Kurs dostępny natychmiast po zakupie

KURS ONLINE

397
 • Kurs dostępny natychmiast po zakupie
Pobierz darmowy fragment książki “głos jak dzwon”